Лісоматеріали на відкритому аукціоні: ціна у Закарпатті


Опубликованно 27.10.2022 11:44

Лісоматеріали на відкритому аукціоні: ціна у Закарпатті

Карпатський регіон включає лісові насадження Закарпаття, 80% лісу росте у гірській місцевості. Запаси деревини в області налічують понад 200 мільйонів кубів. Реалізація сировини на сучасному вітчизняному ринку відбувається на відкритих торгах, які проводять товарно-сировинні біржі. Формат торгівлі суттєво змінився після 2020 року, коли держава почала реалізовувати реформу галузі.

Лісоматеріали на відкритому аукціоні: ціна у Закарпатті

Сьогодні продавати необроблену деревину можна дистанційно на торговельних майданчиках, що мають державну ліцензію. Перше місце серед лідерів ринку посідає Українська енергетична біржа.

Особливості реалізації деревини на УЕБ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська енергетична біржа» (офіційний портал https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/derevina-ta-ii-vartist-u-zakarpatti-na-vidkritih-torgah/) першим отримало від держави ліцензію на проведення торгів з продажу необробленої деревини. Взяти участь в аукціонах, що проходять в онлайн-форматі, може член біржі, який успішно пройшов реєстрацію та акредитувався. Всі учасники мають рівний доступ до лотів та заздалегідь отримують повідомлення про початок електронного аукціону. Для цього варто підписатися на інформаційну розсилку або проглядати «Календар торгів».

Лісозаготівельна галузь Закарпаття

Великі запаси сировини та сприятливий клімат для відновлення лісових насаджень обумовили розгалужену систему лісозаготівельних господарств. У 2021 році на території Закарпаття працювали п’ять лісомисливських господарств, державне підприємство «Закарпатліссервіс», національний природний парк. Лісгоспів налічується більше десяти, всі вони працюють відповідно до чинного законодавства та реалізують деревину на відкритих біржових торгах.

Президент України наголосив, що всі лісоматеріали, зокрема необроблена деревина, мають продаватися через товарні біржі. Діяльність таких платформ регулює закон № 738. В ньому прописані вимоги до роботи товарних бірж та ринків.

Вартість деревини на електронних торгах

Ціни, які формуються на аукціонах Української енергетичної біржі, визнані орієнтирами для вітчизняного ринку деревини. На підсумкову вартість аукціону впливають декілька чинників.

  1. Співвідношення попиту та пропозиції. Збільшення кількості лотів та невелика кількість учасників аукціону обумовлюють падіння вартості.
  2. Сезонні коливання, що залежать від температурного режиму (перед опалювальним сезоном дорожчає технічна деревина, яка йде на дрова).
  3. Якість лоту, порода дерев, місце вирубки, умови зберігання.

Реалізація деревини до та після реформи

До 2019 року продаж лісу відбувався з використанням тіньових домовленостей. Незаконні вирубки часто асоціювалися саме із Закарпатським регіоном, оскільки тут зосереджені великі площі лісових насаджень. Прямі угоди між керівниками лісозаготівельних господарств та покупцями мали корупційну складову та унеможливлювали точний облік реалізованої деревини.

Після реформи та впровадження відкритих електронних торгів:

  • прибуток держави збільшився в рази,
  • підприємці отримали можливість законно укладати угоди,
  • вартість сировини зросла.


Категория: обо всём